Projekat "Profesionalna orijentacija na prelazu u srednju školu"

Ministarstvo prosvete i nauke i Ministarstvo omladine i sporta u saradnji sa Nemačkim udruženjem za međunarodnu saradnju (Deutsche Gesellschaft fuer Internationale Zusammenarbeit GIZ BOSS) i "Mrežom RC i CSU Srbije", realizuje projekat "Profesionalna orijentacija na prelazu u srednju školu". U organizaciju i realizaciju projektnih aktivnosti uključeni su svi Regionalni centri za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju u Republici Srbiji u skladu sa svojim kapacitetima.

Cilj projekta je uspostavljanje funkcionalnog i održivog sistema i programa profesionalne orijentacije za učenike na prelazu između osnovne u srednju školu. Predviđeno je da Projektom budu obuhvaćene sve osnovne škole u Republici Srbiji u periodu od 2011. do 2013. godine u skladu sa dogovorenom strukturom i dinamikom realizacije projektnih aktivnosti.

Projektnim aktivnostima je planirana realizacija trodevne obuke za stručne saradnike i jednog nastavnika sa ciljem jačanja kapaciteta škole u oblasti profesionalne orijentacije učenika. Organizacija obuke će se odvijati u saradnji sa Regionalnim centrima za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju.

U prilici ste da prijavite svoju školu za prvu fazu realizacije Projekta, koja podrazumeva da:

• sagledate kapacitete i prepoznate motivaciju i interes za učešće u Projektu;
  • obezbedite da svi organi ustanove budu informisani i daju saglasnost za učešće u Projektu;
  • se prijavite za učešće u Projektu popunjavanjem priložene prijave.

Nakon izbora Vaše škole za učešće u Projektu, potrebno je da škola:

• formira školski tim za profesionalnu orjentaciju od tri člana u sastavu stručni saradnik/ci i nastavnik/ci; obezbedi učešće tima na bazičnoj obuci;
  • implementira program profesionalne orijentacije sa učenicima 7. i 8. razreda kroz slobodne aktivnosti i časove odeljenske zajednice;
  • dokumentuje aktivnosti škole u realizaciji Projekta (izveštaji o realizovanim aktivnostima);
  • doprinose razvoju mreže škola i partnera u projektu profesionalne orijentacije.

Nakon obuke, zainteresovane škole, koje budu ispunile odgovarajuće kriterijume, imaće mogućnost da se dalje razvijaju kao mentorske škole u oblasti profesionalne orjentacije. Pomenuto podrazumeva proširivanje školskog tima, dodatnu obuku Profesionapna orjentacija: osnaživanje mladih kroz samospoznaju koja je odobrena od strane ministra i pripremu za dalje širenje i razvoj programa profesionalne orjentacije u svom okruženju.

Kao podrška školama pri uvođenju i realizaciji projekta, obučeni su voditelji/mentori koji će kontinuirano podržavati i osnaživati školske timove u implementaciji programa.

Za implementaciju Projekta, GIZ BOSS je obezbedio:

• sredstva za obuku tima u školi;
  • priručnike za saradnike/nastavnike za rad sa učenicma i portfolio za učenike 7. i 8. razreda;
  • mentorsku podršku voditelja obuke školama u implementaciji Projekta;
  • opremanje prostora za profesionalnu orjentaciju u skladu sa potrebama projektnih aktivnosti.
Za sve dodatne informacije možete kontaktirati Ministarstvo prosvete i nauke PC: Isidora Korać, 011/36103-351, Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli

GIZ BOSS: Kristina Kantar Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli